A kutyk hsevk. Emsztrendszerk gy fejldtt, hogy a hsbl szrmaz fehrjt tudjk felszvni, s fogazatuk is a hstpshez alkalmazkodott. Ennek ellenre a kutyk - gy, mint az emberek - nem lennnek kpesek kizrlag hson lni! Hozznk hasonlan nekik is a tpanyagok egyenltett keverksre van szksgk. Ezekbl megfelel arnyban jutnak hozz a szksges mennyisg sznhidrtokhoz, zsrsavakhoz, fehrjkhez, svnyi anyagokhoz s vitaminokhoz.
A kutyk keresgl sktl szrmaznak, ezrt meg tudnak lni rendszertelen trenden is, ennek forrsa ltszlag brmi lehet - viszont ez ktsgtelenl tpllkozsi hinyossghoz vezethet.A legtbb felntt kutya egyszer vagy ktszer egyen naponta, s llandan legyen friss vize.A legtbb kutynak reggel van a ftkezse, estre pedig elg egy kevs tp is.
A kutyk energiafelhasznlsa s kalriaignye vltoz.A klykkutyknak tbb kalrira van szksgk, mint a felntt kutyknak, a munkakutyk tbb telt esznek, mint a keveset mozgk, s az regebb kutyk valsznleg kevesebbet fogyasztanak, mint a fiatalok.
Mindig szakembertl krjnk tancsot, ha nem vagyunk biztosak abban, mennyi tpllkot adjunk kedvencnknek. A kutyknak nagyjbl ugyanazokra a tpanyagokra van szksgk, mint az embereknek. A fehrje a nvekedshez kell, emellett fontos szerepet jtszik a sejtek falnak felptsben, s a gygyul szvetek jraptsben.
Eredett tekintve a fehrje lehet nvnyi vagy llati, de a nvnyi fehrjkben nincs meg nhny esszencilis aminosav, amelyre az emlsknek szksgk van. A sznhidrtok az energit szolgljk a test szmra. A kutyk sznhidrtignyket a szrazeledelbl, rzskenyrbl s a gyri jutalomfalatkkbl, kutyakekszekbl nyerik. A zsrok alapvet fontossgak. A vitaminok, illetve az svnyi elemek - mint a kalcium, a foszfor s a s - ltalban megtallhatk egy jl kiegyenslyozott trendben, de ha az llatorvos szksgesnek tartja, akkor kiegsztsknt mg adhat. |