Az albbiakban Spiriev Andrea s Spiriev Attila (Fruit D'Amour tenyszet) cikke olvashat, mely az 1994/8. szm, "a Kutya" magazinban jelent meg.
Ksznjk a szerzk hozzjrulst, hogy a cikk megjelenhet a honlapon.
kor a mban: A Mastino Napoletano
A legutbbi nhny vben Magyarorszgon is egyre nagyobb igny mutatkozik a minsgi Mastino Napoletano irnt, sokan szeretnnek hozzjutni egy „igazi” pldnyhoz. Npszersge ellenre meglehetsen kevesen rendelkeznek azonban elgsges ismeretekkel e klnleges fajtrl, mert itthon kevs, szinte semmi informcihoz nem juthattak hozz a Mastino irnt rdekldk.
Pedig nagyon specilis, mondhatnnk „bonyolult” fajtrl van sz, az olaszok ltal kidolgozott s az FCI ltal elfogadott, hasznlt standard nagy alapossggal lerja a kvetelmnyeket. s annak, aki szp Mastinot szeretne vsrolni, majd azt helyesen, clszeren kvnja felnevelni, tartani, annak alaposan fel kell kszlnie, minl jobban meg kell ismernie a fajtt. Ami pedig igen hasznos: minl tbb, valban szp Mastinot kell megnznie letben vagy legalbb fnykpen. A tbbi mr legfkppen a szerencsn mlik.
Remljk, hogy rsunkkal hozzjrulunk ahhoz, hogy minl tbben alaposabban ismerhessk meg a fajtt s vljanak ignyes Mastino-rajongv.
Mivel e cikk clja elssorban napjaink Mastinojnak ismertetse, itt csak nagyvonalakban trnk ki a fajta trtnetre.
A Mastino Napoletano a Rmai Molosszus leszrmazottja, amelyet Columella a De Re Rusticban az idszmtsunk eltti els vszzadban brzolt. E kutyk a rmai csapatokkal eljutottak Eurpa minden rszbe, aktv rszesei voltak a csatknak, mint kivl harcosok. Ily mdon e fajta hozzjrult szmos ms eurpai orszg molosszusnak kialakulshoz. Az eltelt hossz vszzadok ellenre ez az si fajta a Vezv lbnl, Npoly krnykn fennmaradt, s szinte csodval hatros, hogy mennyire megrizte az eredeti alakjt. A mai „Mastino Napoletano” elnevezst 1947-ben kapta, amikor is a Piero Scanziani vezette munkacsoport megalkotta a fajta els hivatalos standardlerst. Ezt azta tbbszr mdostottk rszleteiben, jelenleg az 1991. november 19-ei vltozat van rvnyben.
A Mastino Napoletano nagytest rz-vd kutya. Szne legtbbszr szrke vagy fekete, de elfordul mahagni, homokszn, st barna sznben, illetve mindezek cskozott vltozataiban is. A mellkason s az ujjvgeken fehr foltok lehetnek. Szre rvid, ers, sr, egysges hosszsg (maximum 1,5 cm), az egsz testen sima, tapintsa finom, lgy. A kanok marmagassga 65-75 cm, a szukk 60-68 cm. A standard +/- 2 cm trshatrt r.
A Mastinot masszv, igen ers felpts jellemzi, robusztus, energikus. Megjelense ert sugrz, egyszersmind fensges. Abszolt klnlegessg, igazbl semmilyen ms fajthoz nem hasonlthat.
Ez elssorban a fejnek tulajdonthat, ami a Mastino legjellegzetesebb rsze, de az igazi Mastinot ismerk tudjk, hogy sok tulajdonsgval, jellemzjvel szinte cfolja az ltalnos kutys, st llatorvosi szablyokat. ppen ezrt elbrlshoz is specilis szempontokat kell figyelembe venni, s a rszletek alapos ismerete mellett „rezni” kell a fajtt.
A szp Mastino ltvnya az t megpillantbl valamifle rzelmet, rcsodlkozst kell, hogy kivltson. Ez legtbbszr pozitv, de termszetesen elfordul, hogy valakit taszt a fajta. Az azonban igen valszntlen, hogy egy a fajta igazi reprezentnsa mellett mindennem szrevtelezs nlkl elmenjen valaki. gy is mondhatnnk, hogy egy „aah!”-t vagy egy „fj!”-t kivlt kutya.
A Mastino tudja, hogy nagyon ers, s azt is tudja, hogy ezzel msok is tisztban vannak. ppen ezrt sem megjelensben, sem viselkedsben nem vad, nem agresszv, teht semmikppen sem egy „fenevad” – ahogyan azt sajnos sokan, nagyot tvedve prbljk belltani, st elvrjk tle – hanem egy nemes megjelens, tekintlyt parancsol, roppant impozns, vastag csontozat, ertl duzzad, flnynek teljes tudatban lv, nyugodt, kiegyenslyozott karakter, klnlegesen hsges, intelligens „kirlyi fensg”, aki gazdjt s a vele l kzvetlen csaldtagokat – klnsen a gyermekeket – illetve annak javait minden krlmnyek kztt vdelmezi.
Feltn, hogy mretekben s megjelensben is milyen nagy az eltrs kanok s szukk kztt, ebben is, mind sok egybben, rdekes a hasonlsg a Mastino s az oroszln kztt.
A tpusossgot leginkbb meghatroz testrsz a fej, amely a kutyk elbrlsnl az sszbenyoms mellett a legfontosabb tnyez. A standard igen aprlkosan, a legkisebb rszletekre kiterjeden lerja az elvrsokat. Teht semmikppen sem szabad leegyszersteni a krdst azzal, hogy minl „brsebb” legyen s minl rvidebb legyen az orra! Klnsen azrt nem, mert ez gy nem igaz.
A Mastino feje igen nagy, masszv, szles. Hossza a standard szerint 3/10 rsze a marmagassgnak, m az olasz s a nemzetkzi gyakorlat azt mutatja, hogy a leginkbb csodlt, legjobban elismert, gyztes kutyk teljes fejhossza krlbell 3,5-3,8/10 rsze a marmagassguknak. Igen fontos azonban rgtn hozztenni, hogy a fejhosszsgnak mindenkppen megfelel szlessggel kell prosulnia, mert a hossz, keskeny fej – legyen az brmily „brs” is – komoly hiba, az ilyen kutya nem tpusos.
A koponya s az arcorri rsz gy helyezkednek el egyms eltt illetve mgtt, mint egy nagyobb s egy kisebb kocka, hosszuk arnya 2:1 (ez igen fontos), teht a koponya 2/3 mg az arcorri rsz 1/3 rszt kpezi a fej teljes hossznak. Teht pldul egy 74 cm marmagassg kan esetben, amelynek mondjuk 27 cm hosszsg a feje, idelis esetben 18 cm a koponya rsz s 9 cm az arcorri rsz hossza. Ismtelten hangslyozzuk azonban a fej megfelelen nagy szlessgt.
A koponyarsz szles, a flek kztt sk, az ells rszen enyhn dombor. Az arccsontok kztti tvolsg nagyobb a fej teljes hossznak a felnl. A koponya s az arcorri rsz fels hosszanti tengelyei prhuzamosak.
A fejet laza br fedi, amely jellegzetes redket alkot. E redk kzl a legjellemzbb az, amelyik a szemldkbl ereszkedik le az ajak kls szlbe, illetve a tokba. Az arcorri rszt is kifejezett redk bortjk.
A stop hatrozott.
Az arcorri rsz fels vonalnak meghosszabbtsban van az orr, amely az ajak ells fggleges skja eltt helyezkedik el. Az orrlyukak terjedelmesek, jl nyitottak. Az orr szne a szrszn fggvnye, gy pldul a fekete szr egyedek orra fekete, a mahagni barna, a tbbi stt szrke/barna.
A fang szles, mlyre lelg. Als s fels illetve a kt oldals szle prhuzamos, gy a fang szembl nzve majdnem ngyzetesnek tnik.
Az ajkak nehezek, vastagok, lelgk. Szembl nzve a fels ajkak a tallkozsi pontjuknl fordtott „V”-t kpeznek. Igen jellemz s fontos, hogy a fels ajkak als-kls szle s a szemek kls szle azonos fggleges skba esik, gy azok sszektve egy „majdnem-ngyzetet” kpeznek.
A fogazattal kapcsolatban ismt nmi klnbsg van a standardlers s az olasz lerk ltal meghatrozott gyakorlat kztt.
A standard ugyanis szmbelileg komplett fogazatot r, ami felntt kutyknl 42 fogat jelent. A fogak elrendezdse csakgy, mint a tbbi fajtnl mindkt sorban a kvetkez (alul, fell): 3+3 metszfog (1), 1+1 szemfog (C), 4+4 elrl fog (P), majd a fels sorban 3+3, az alsban 2+2 zpfog (M).
A harapst illeten pedig az olls illetve harapfog-szer a standard elrsa.
A mr emltett gyakorlatban a haraps hibit a kvetkezkppen brljk el:
A kifejezett htraharaps hiba.Az olyan elreharaps, amelynl a fels fogsor ells rsze rintkezik az als fogsor hts rszvel, nem szmt hibnak. Az 1-2 mm-es elreharaps enyhe hiba, a krlbell 3-4 mm-es elreharaps mr jelentsebb, mg az ennl nagyobb elreharaps mr nagyobb pontlevonst eredmnyez a brlatnl.
Slyos hibnak szmt az olyan elreharaps, ahol csukott szjnl lthatak az als szem s/vagy metszfogak.
A fogak szmbelisgvel kapcsolatban gy foglalhat ssze a fajta legelismertebb brinak hozzllsa:
A P1 fogak hinya elhanyagolhat, a P2 hiny igen kis jelentsg, s csak a nagy, fontos premolarisok (elrl fogak), azaz a P3, P4, valamint a molarisok (zpfogak), azaz az M1, M2 hinya valamelyest jelentsebb (az M3 hinya ugyancsak kis jelentsg).
A trekvs az, hogy az gynevezett fontos fogakat (P3, P4, M1, M2) nlklz kutya lehetleg csak akkor legyen Champion, ha a tbbi tulajdonsgban megkzelti a tkletest (tkletes Mastino nincs!). Ilyen kutyknl gyakran nhny „fontos” P fog hinya is elnzhet.
J plda erre a Francia-, Spanyol s Interchampion Desiderio de Nropolis, aki kt P3 hinnyal is sokszorosan gyztes kutya, de Olaszorszgban is tallhatunk j nhny olyan Champion cmmel rendelkez Mastinot, amelyiknl hiba is keresnnk valamelyik P3, P4 fogat. Hiny esetn jelentsen enyht a megtlsen, ha a kt oldalon szimmetrikusan hinyoznak a P fogak. Teht pldul kisebb jelentsg, ha hinyzik mondjuk kt als P3, vagy kt als P4, esetleg egy P4, nagyobb jelentsg viszont, ha pldul ekkppen hinyoznak a fogak: bal als fogazat komplett, jobb als sorbl hinyzik P3 s P4.
A szemek a frontlis skon egymstl tvol helyezkednek el. A szemgolyk kiss mlyen lk. Az risz szne ltalban rnyalattal sttebb a szrsznnl, azonban egy vilgos sznnel cskozott egyednl lehet vilgosabb is. Gyakori az als szemhjak nyitottsga, amit elssorban az igen laza, nehz br okoz.
A fleket ltalban csonkoljk, amik gy egy majdnem egyenl oldal hromszget alkotva lehetsg szerint a fejtet fel hajltva helyezkednek el („olasz fl”).
A fl levgsnak tradicionlis s eszttikai szempontok mellett gyakorlati jelentsge is van (hiszen pontosan ezrt alakult ki vszzadok alatt a flvgs hagyomnya). A meghagyott fl a Mastino egyik legrzkenyebb pontja, igen vrb, s egy jtkos haraps is maradand s igen fjdalmas srlst okozhat. Pedig ez amgy nem jellemz a Mastino esetben, mert vastag, ers, laza brben szinte alig tallhatk rzideg-vgzdsek.
A nyak rvid, nagyon ers s izmos. A fels vonala enyhn konvex. A fejrl indulva risi brlebernyeg lg le a nyak mintegy felig.
A trzs hihetetlenl ers s rendkvl szles. A Mastino trzse nem kvadratikus, hanem mintegy 10%-kal hosszabb, mint a marmagassg. Ennek ellenre az egsz kutyt nem „szelheti kett”, nem kelthet heterogn benyomst. A trzs is laza brrel bortott, az igazn tpusos egyedeken 5-10 cm-es br lebernyeg lthat a has alatt. A mellkas szlessgt s mlysgt tovbb fokozza az onnan lenyl brtmeg.
A ht vonala egyenes, de nem tekinthet hibnak az enyhn emelked htvonal, klnsen a fiatal egyedeknl, ez is molosszer jellegzetessg.
A felkar ersen a testhez simul, rendkvl izmos, az alkar fggleges, egyenes csontozat. A vgtagok nagyon vastagok, prhuzamosak. A mancsok enyhe francis llsa, ha nem jrul mozgsbeli zavarral, nem tekinthet hibnak. Ez az anatmiai sajtossg fokozza a Mastino stabilitst, kzdelemben szinte lehetetlen fellkni. A mancsok kerekek, nagyok s kevsb zrtak, mint az gynevezett macskamancs fajtk esetben. A karmok pigmentltak s igen ersek.
Jrsnl a Mastino az egsz talpprnt ignybe veszi, ettl olyan oroszln-szer a jrsa. getsnl pedig a talp rugknt mkdik, s gy biztost trtlel s rendkvl ruganyos mozgst a kutynak.
A comb hossz, szles, a jl izmolt kutyknl az izomktegek hatrozottan elklnlnek s kidomborodnak. A lbszr ers csontozat, dlsi irnya ellrl htrafel krlbell 50-55 fok, a combcsont-spcsont szge krlbell 110-115 fokos. A trdhajlat hangslyos.
A csnk oldalai minl szlesebbek, annl jobb, nhny egyeden itt is megjelennek a laza brredk, amelyek fknt mozgsban megfigyelhetk. A lbkzpen esetleg elfordul fattykrmket amputlni kell.
A htuls mancsok az elskhz hasonlak, kivlan alkalmasak arra, hogy a ruganyos mozgshoz a megfelel tolert adjk.
Ha vgleg eldntttk, hogy kvetkez veinket egy vagy tbb Mastinoval kvnjuk lelni, elindulunk kivlasztani a klykkutyt. Mindenekeltt el kell dnteni, ki milyen clbl kvn Mastinot tartani. Ha tenysztsi cllal, vagy killtsokon val szerepls remnyben vsrol valaki kutyt, esetleg „csak” szp, minsgi Mastinot szeretne, rendkvli krltekintssel kell kivlasztania a szlket, a tenyszetet s az egyedet.
A kiskutya legyen lnk, egszsges. Kllemt tekintve pedig legjobb, ha minl inkbb hasonlt a „nagyokra”, ugyanis a 7-8 hetes klyk arnyaiban rendkvl hasonlt a leend felntt kutyra.
Ha elhoztuk a klykkutyt s mg nincs levgva a fle, ezt 2 s 3 hnapos kor kztt tegyk meg. A flvgs kapcsn felttlenl nhny szt kell szlnunk az altatsrl. Ez a fajta a lehet legrzkenyebben reagl az altatszerekre. Mindenkppen a slyuk tredkvel kell szmolni, ha altatszer adagolsra kerl sor. Ez rszben abbl addik, hogy az igazn tpusos kutyknl az sszsly igen jelents rszt a br teszik ki. Figyelembe kell venni a szokatlanul ers csontozatot, s az anyagcserben jelentkez sajtossgokat is. Mindenkppen beszljk ezt meg az llatorvossal mg az altats eltt.
Mivel a Mastino nagytest kutya, klnsen fontos a minsgi tplls. Amire itt kln is fontos kitrni, az az svnyianyag ptlsa. ltalban szksg van kln klcium-foszfor bevitelre. Ma mr szmtalan kiegszt kaphat, a mai ismeretek szerint a fejldsben lv kutyknak a legelnysebb Ca-P arny az 1,2:1.
Nagyon fontos minl elbb elkezdeni az adagolst, mert ami klykkorban nem pl be a csontokba, azt ksbb mr nem lehet ptolni.
A klyk risi temben n, fejldik, 6-7 hnapos korban nem ritka, hogy egy kan elri az 50kg-ot. Ezrt is kell nagy figyelmet szentelni a kmletes s tudatos mozgatsnak. A csontozatnak, az zleteknek s a fejldsben lv izomzatnak amgy is hatalmas megterhelst jelent a kutya percrl-percre nvekv tmege, nem szabad teht tovbbi terhet rni a klykre, fiatal kutyra az erltetett mozgatssal. Idelis esetben a kis Mastino fves, fldes kertben tltheti „gyermekkort”, s 1 ves korig csak annyit mozog, amennyit akar. Ez nem azt jelenti, hogy egyszer-egyszer nem vihetjk ki az utcra szoktats cljbl, vagy kutyk kz. Ellenkezleg: a szocializlds rendkvl fontos, de a direkt futtats, az erltetett sta mindenkppen tilos, st a kicsi egszsge szempontjbl veszlyes is.
A Mastino alkatbl addan sem futkutya. vszzadok ta arra tenysztik, hogy kis helyen kzdjn, s csak rvidtvon legyen gyors s robbankony. 1 ves kor utn – amikor a csontosods s a porcosods befejezdik – lehet elkezdeni fokozatosan mozgatni. Kitn erre az szs, amely gyakorlatilag az izletek megterhelse nlkl fejleszti az izomzatot. Sajnos erre csak kevs tulajdonosnak van lehetsge, gy marad a sta. Amennyiben lehetsges, ne betonon, aszfalton jrjon a kutya, ugyanis az nagyobb srlsveszllyel jr (izletek, csonthrtya gyulladsa, porcok levlsa, stb.).
A leend killtsi kutyknl figyeljnk a fajtra oly jellemz gynyr, aktv getsre, amit nem rt mr fiatal korban przon gyakorolni. Tegyk ezt akkor, amikor a kutya mr „kitombolta’ magt, de mg nem tl fradt. Soha ne hagyjuk przon poroszklni!
A klyk kikpzsn tulajdonkppen a klnfle ingerekhez val szoktatst rtjk, nmi fegyelemre szoktatssal. A Mastino nem munkakutya! Ne vrjuk el tle, hogy 60-80 kiljval palnkot ugorjon, ltrt msszon, agility versenyek sztrja legyen. Viszont ne tvesszen meg senkit egy napon elnyl, liheg kutya, amely ltszlag meg sem tud moccanni. Az tudja csak igazn, micsoda tz s robbankonysg van ebben az risban, aki mr ltott Mastinot tmadni, vagy ppen ellenkezleg, a gazdjnak rlni.
gy is kell nevelnnk a klykt. Legyen nyugodt, higgadt, bks, ha nincs r oka, ne tmadjon. Viszont az les helyzetekben tudnia kell, hogy mi a dolga. Szoktassuk hozz a lehet legtbb szitucihoz. Mozogjon biztonsggal a tmegben, tudjon viselkedni a tbbi kutya kztt, de gyakoroljuk a terletvdelmet, szemlyvdelmet. Az igazi, vrbeli Mastinoval vigyzni kell a csibszkar fogatsnl, mert szinte lelki szenvedst okoz neki az ereszts.
Nyilvn sokan szeretnnek Mastinot laksban tartani. Br nyugodt, nem ugats, mgsem laksba val kutya. Testnek mretei nem igazn vallanak szobakutyusra, azonkvl melegben gyakran nyladzik s nem utolssorban: egetveren horkol.
A Mastino minden olyan rtkes tulajdonsggal rendelkezik, amely t az egyik legkivlbb s legalkalmazkodbb bartt, trss teszi.
Nos igen, ez az, amirl kln knyvet lehetne rni, hiszen nagyon sok, igazn szp Mastino volt s van vilgszerte, termszetesen elssorban Olaszorszgban.
A vilg taln legismertebb Mastinoja Ch. Caligola di Ponzano, aki az 1991-es, Dortmundban rendezett Vilgkilltson aratott gyzelme utn (fajtacsoport-gyztes is) Valenciban is nyert 1992-ben, st els Mastinoknt egy Vilgkillts Best in Show kutyja lett.
Olaszorszgban mgis „csak” rk msodik volt, mert az 1990. vi Veronban tartott Eurpa Killts gyztese Ch. Hatrim della Grotta Azzurra azutn minden jelents olaszorszgi killtson megelzte. Csakhogy Hatrimot gazdja idhiny miatt nem vitte klfldi bemutatkra, gy Caligol lett a nagyobb nemzetkzi ismertsg.
A kanok kzl kettjk mellett Ch. Barone del Nolant (Claus del Nolano fia) mindenkppen meg kell emlteni, igazi klasszis kutya, csakgy, mint Ch. Frazier della Grotta Azzurra.
A szukknl az utbbi kt v nagy esemnyein legtbbszr Ch. Febla s Ch Giusta di Ponzano versengett az els helyrt, ltalban Febla gyzelmvel. Mi pedig gy hisszk, joggal lehetnk bszkk ICH Bella della Grotta Azzurra Amore sikereire.
|