
A fajta eredete:
Az 1800-as viek elejn Angliban s Skciban a vadszat betlttte mind a sport, mind pedig az lelemszerzs gyakorlati szerept.
Egy kzepes termet, a vad nyomt kvet, vzben s szrazon egyarnt dolgozni kpes kutya irnti igny eltrbe helyezte a retrievereket. A Golden Retrieverek fejldse leginkbb lord Tweedmonth (Invemess-Shirl. Skcia) 1835-1890 kztti feljegyzseiben kvethet nyomon.
Ismeretes, hogy a Golden Retriever kialaktsban szintn felhasznltk a Tweed Water Spnielt, valamint a knnyebb felpts jfundlandit is. Ms fajtk is rszt vettek a keresztezsben, pld. rszetter, egyb vzi spnielek. A vzbl val elhozs igen fontos volt s a vadszoknak olyan kutykra volt szksgk, amelyek brtk a hideg vizet, jl sztak s boldogultak a sr aljnvnyzetben is. Lord Tweedmonth az els srga Retrievert, Nous-t (azaz Wisdom-ot) Brightonban 1865-ben vsrolta meg.
Nous Chichester Earlje tenyszetbl szrmazott. Egy 1870-bl szrmaz, Nous-t brzol fnykpen nagy, hullmos szrzet Golden Retriever lthat. A British Mzeumban nhny festmnyen hasonl tpus kutya lthat. Tweed River mentn lt ebben az idben a Tweed Water Spaniel (Tweed vizi spniel), mely a Golden Retriever fajta kialaktsban nagy szerepet jtszott. Ez a kutya minden krlmnyek kztt kpes volt a vadat elhozni. British Dogs (Brit Kutyk) (1881.) szerzje, Dalziel szerint a Tweed vzi spniel szne vilgos liver volt, tmtt, gndr szrzettel. Farka hossz s csng, flei slyosak, hsosak, kevs szrrel fedettek, mells lbak zszlsak, htuls lbak sima szrrel fedettek, kp alak feje volt, enyhn lelg ajkakkal. Br eme vzi spniel fajta eredete az idk homlyba vsz, nem lehet tsiklani a Golden Rerieverek kialaktsban jtszott szerepe felett. Feljegyzsek szerint Noust egy Bill nev Tweed vzi spniellel proztattk 186768 vekben. Be11e szne liver volt. Ebben az idben livernek neveztk a barntl az zbarnig vagy homoksznig terjed szneket. Nous s Belle proztatsbl 4 srga klyk szletett, Crocus, Cowslip, Primose, Ada. Cowslip fontos szerepet jtszott lord Tweedmonth srga retrieverek kialaktst clz tenyszetben. Corwslip-et (szuka) ksbb egy Tweed vzi spniellel prostottk s megtartottak ebbl az alombl egy szuka kiskutyt. Ezt a kutyt Ada egyik leszrmazottjval proztattk. Ada proztatsbl srga klykk szlettek, a tovbbi proztatsoknl felhasznltk az rszettert s a Tweed vzi spnielt is. Felttelezsek szerint Bloodhundot is felhasznltk a fajta kialaktsnl.
Golden Retriever tenysztsben fontos szerephez jutott a vonaltenyszts, ami abban az idben ritkn alkalmazott tenyszti mdszer volt, mivel Nous s Cowslip tbbszr is szerepelt a trzsknyvekben.
A Srga vagy Golden Retriever a XIX. szzad vgn vlt npszerv Angliban. Az els olyan Field Trial-t (mezei verseny), melyen Golden Retriever gyztt, 1904-ben rendeztk meg Angliban. Els zben 1908-ban, az Eystal Palace-ban lltottak ki Golden Retrievert Flat Soats (Golden) nv alatt. Tovbbi Retrievereket 1909-ben s 1913-ban lltottak ki Flat Coats elnevezs alatt egyb retrieverekkel csoportostva. 1913-ban sznk szerint klnvlasztottk ket s arany vagy srga retrieverkknt szerepeltek. Angliban megalakult az els Golden Retriever Klub.
Utazk amerikai ltogatsukbl hazatrve hoztak magukkal kutykat s gy tudni, hogy az 1890-es vekben az USA-ban s Kanadban is voltak Golden Retrieverek. Nagy Britannibl s Kanadbl szrmaz goldenek az 1920-as s 1930-as vekben elkerltek USA keleti s nyugati partvidkre is. Az Amerikai Kennel Klub az els Golden Retrievert 1925 novemberben trzsknyvezte. Igaz, hogy korbban is trzsknyveztek Golden Retrievereket, de csak retrieverknt, nem emltve a sznket. Kanadban 1927-ben trzsknyveztk elszr nll fajtaknt. A Golden Retrieverek az 1930-as, 1940-es vekben terjedtek el az USA-ban. Elssorban vadszkutyaknt hasznltk ket, azonban nhnyukat killtsokon is bemutattk.
A tulajdonosok s tenysztk lelkiismeretes munkt vgeztek, mivel egy erteljes, j kills vadszkutya kialaktsra trekedtek. Egyre tbb tenyszt lltotta ki retrievert kutyakilltsokon. Mindent sszevve a sttebb szn kutykat helyeztk elnybe, azonban volt nhny kzepesen aranyszn egyed is. Mind a stt, mind pedig a vilgos szn kutyk rszt vettek az angol Field Trial-okon, a skciai s angol killtsokon is. Ugyan gy trtnt USA-ban s Kanadban is. Kiegyenslyozottsg, egszsg, vidmsg, kikpezhetsg s temperamentum. Ezek azok a tulajdonsgok, melyek elssorban szmtanak a fajta kedvelinek. 1936-ban Angliban s Skciban mdosult a standard s engedlyezte mind a vilgosabb, mind a sttebb sznt. Mivel az amerikai ignyek kielgtse miatt egyre tbb kutyt importltak Anglibl s Skcibl, a vilgosabb szn a stttel egytt bekerlt az orszgba. Az igen vilgos sznt sem Amerikban, sem Nagy Britanniban nem kedveltk. Az Egyeslt llamokban s ms orszgokban a Golden Retriever Klubok sokat tesznek azrt, hogy a fajta sznvonalt nveljk. Manapsg a Golden Retrievereket sikeresen alkalmazzk Field Trial-okon, vadszatokon, ksrkutyaknt s vakvezet kutyaknt. A Golden Retrieverek kivl szaglst egyb terleteken, mint pld. kbtszer felkutatsnl is jl hasznostottk.
A Golden Retrieverek mindezen j tulajdonsga hozzjrult ahhoz, hogy a fajta npszersge rohamosan n.
LTALNOS MEGJELENS
Szimmetrikus, erteljes, aktv kutya, ers s jl egybefogott, nem nehzkes, nem hossz1b, bartsgos megjelens, lelkes, figyelmes s magabiztos egynisg. lvn elsdlegesen vadsz kutya killtani munka kondciban kellene. ltalnos megjelense kiegyenslyozottsga, (test) tartsa s rendeltetse nagyobb jelentsg mint az egyes rszletei. Brmilyen az idelisnak lerttl val eltrs olyan fok hibnak szmt, amennyire befolysolja a fajta rendeltetst, vagy amennyire ellenttes a fajtajelleggel.
MRET, ARNYOK, SZILRDSG
MRET
Kanok marmagassga 58,50 - 61,00 cm
(23-24 inch),
szukk marmagassga 54.5 - 57,10 cm
(2I,5 - 22,5 inch).
A megadott mretektl val 2,54 cm-nl kisebb eltrs arnyosan bntetend. A 2,54 cm-nl nagyobb eltrs kizr ok. Mellcsonttl a farig mrt hossz enyhn nagyobb, mint a marmagassg 12:11 arnyban.
Kanok slya 29 - 34 kg
(65-75 pounds),
szukk slya 25 - 29 kg
(55-65 pounds).
FEJ
Szles koponya, hosszanti s oldal irnyban enyhn velt, a homlok s nyakszirt csontok kiemelkedse nlkl. Stop jl hangslyozott, de nem meredek. Az arcorri rsz mly s szles, majdnem olyan hossz, mint a koponya. Egyenes profil fang, ami finoman s erteljesen csatlakozik a koponyhoz. Oldal vagy fell nzetben enyhn szlesebb a stopnl mint a hegynl. Az ajkak nem nehzkesek. Bajusz/szakll eltvoltsa megengedett, de nem preferlt. A szemek bartsgos, intelligens kifejezsek, kzpmretek, szorosan zrd szemhjjal, egymstl megfelel tvolsgra helyezkednek el s a szemgdrben jl lnek. Sznk inkbb stt barna, a kzp barna elfogadott. Ferde, keskeny, hromszglet szemek rontjk a megfelel kifejezst, ezrt bntetendk. 5zem fehrje s a pislog hrtya egyenesen elre nzskor nem lthat. Kutykat, melyek a szemhjak vagy szempillk funkcionlis abnormitsnak jelt adjk (gy mint de nemcsak trchiasis, entropion, actropion vagy distichiasis) a ringbl ki kell kldeni.
FLEK
Inkbb rvidek, melyek ells szle jl a szem mgtt s ppen a fltt szorosan az arcokra esnek. Ha elre hzzuk ket cscskk ppen betakarja a szemet. Alacsonyan agr kopszeren tztt fl hiba. ORR fekete, vagy fekets barna, de a vilgosabb rnyalat hideg idben nem hiba. Rzsaszn orr, vagy komoly pigment hiny, hiba. Fogak olls harapsak, melyben az als fogsor kls szle ppen rinti a fels fogsor bels szlt. elre, vagy htra haraps kizr ok. Fogak szablytalan elhelyezkedse, illetve sszeharaps nem kvnatos, de nem sszetvesztend az elre-htra harapssal. Teljes fogazat. Nyilvn val rsek slyos hiba.
NYAK
Kzepesen hossz, fokozatosan torkollik a jl elhelyezked vll hts rszhez, er, izmos megjelenst adva. Nem lehet lebernyeges. Fels vonal enyhn lejt a martl a far fel lls vagy mozgs kzben. Lejts fels vonal, bogr vagy himbldzs, laza ht, hiba.
TEST
Jl kiegyenslyozott, rvid, mly szles mellkassal.
MELLKAS
a mells lbak kztt legalbb olyan szles, mint egy zrt frfi kz a hvelykujjal egytt, jl fejlett ells rsszel. Szegy a knykig r.
BORDK
Hosszak s veltek de nem hord alakak, jl a hts rsz fel kiterjedtek. gyk rvid, izmos, szles s mly, kevss felhzott. Lapossg, keskeny mell, a szegy mlysgnek hinya, als vonal tlzott felhzsa hiba.
FAROK jl tztt, tvnl vastag s izmos kveti a far termszetes vonalt. A farkcsontok vge elri, de nem haladja meg a csnkot. Hordsa vidm, egyenes vagy enyhn felfel kanyarod, soha nem kunkorodhat a ht fl, s nem lehet a lbak kztt.
FRONT
Izmos, a hts rsszel harmonikus s kpes a szabad mozgsra. Lapockk hosszak, jl htranylnak, fels szlk meglehetsen kzel esik egymshoz a marnl. A felkarok kb. ugyanolyan hosszak, mint a lapockk, a knyk a lapockk fels cscsa alatti vonalban helyezkedik el a bordkhoz kzel lazasg nlkl. A lbak ellnzetben egyenesek ers csontozatak de nem durvk. A csd rvid s ers enyhn 1ejt a gyengesg ltszata nlkl. Farkas krmket az els lbakrl el lehet tvoltani, de ltalban rajta hagyjk. Mancs kzepes mret kompakt, megfelelen hsos, vastag talpprnkkal. Felesleges szr killtsra termszetes mretre s formjra vghat. Sztterl vagy nyllb hiba.
HTSRSZ
Szles s ersen izmolt. A far enyhn lejt a medencecsont kiss nagyobb szgben lejt (a vzszintestl cca. 30 fokban). Termszetes helyzetben a combcsont a medenchez kb. 90 fokos szgben kapcsoldik. A combok jl veltek, a csnk jl lenyl, rvid, ers hts csddel. Lbak, mint ell egyenesek htul nzetben. Tehnlls, O 11s, grbe (sarl) csnkok hiba.
SZRZET sr, vzzr ds aljszrzettel. A fed szrzet ers, rugalmas se nem durva se nem selymes, testhez simul, lehet egyenes vagy hullmos. Termszetes trimmels nlkli nyakszrzet. Az els lbak htuljn s a hason enyhn pihs, a mellen, combok htuljn s farok alatt ersebben pihs szr. A szrzet a mancsokon, fejen els lbakon rvid s egyenletes. Tlzott hosszsg, laza, nyitott, puha szrzet nagyon nem kvnatos. A lbakat lehet trimmelni kill szrket levgni, de a szrzet termszetes megjelenst s vonalt vgssal nyrssal megvltoztatni nem szabad.
SZN gazdag, csillog arany klnbz rnyalatai. A pihs szrk lehetnek vilgosabbak, mint a szrzet tbbi rsze. Az arc vagy a test szlse miatti szrke vagy fehr szrket, illetve a mellen nhny fehr szrszlat nem szmtva brmilyen fehr jel mrtknek megfelelen bntetend. Megengedett vilgosabb sznrnyalat nem sszetvesztend a fehr jelekkel. Szlssges testszn, ami vagy nagyon vilgos vagy nagyon stt nem kvnatos.
Vilgos szn klykk esetben, ha sznk a korral vrhatan rni fog rugalmasan kell brlni. Brmilyen szrevehet fekete vagy ms eltr szn slyos hiba.
MOZGS
getskor a mozgs szabad, lgy erteljes s jl koordinlt megfelel lpshosszt mutat. Brmilyen szgbl nzve a lbak soha nem fordulnak ki vagy be nem lpnek keresztbe egymsnak. A sebessg nvekedsvel a lbak a test slyvonalnak kzepe fel mozdulnak el. Ajnlott, hogy a kutykat laza przon mutassk be, hogy a termszetes mozgs ltszdjk.
TEMPERAMENTUM
Bartsgos, kiszmthat s megbzhat. Veszekeds vagy bartsgtalan hajlam norml krlmnyek kztt ms kutyk vagy emberek irnt, eljel nlkli flnksg vagy idegessg nem a fajta jellemzje. Az ilyen megnyilvnulsok mrtkknek megfelelen bntetendk.
KIZR OKOK
- Standard szerint magassgtl val tbb mint 2,54cm
(1 inch) eltrs
- Htra vagy elre haraps
Tlzs nlkl llthatjuk, hogy manapsg a golden retriever egyike
a legnpszerbb kutyafajtknak.
A legtbb eurpai orszgban, Amerikban s sok dli orszgban is
tallkozhatunk vele, vidken ugyangy, mint kisebb-nagyobb vrosokban.
Csaldi, vadsz-, vakvezet-, rendr-, vmvizsgl-, kutyaknt, hegyi s
katasztrfament alakulatok tagjaknt ksrik az embert.
lnek palotkban, villkban, de laktelepi laksokban, vadszhzakban is.
Brki brhol tallkozik egy golden retrieverrel, biztos, hogy kzmbsen
nem megy el mellette, oly megragad bartsgossga, nyugalma,
bszke tartsa s szpsge. Megjelense s npszersge miatt
kedvelt reklmfigura is; elszeretettel mutatnak be mindenflt a kpvel.
A golden retriever kialakulsa, ppgy, mint sok ms fajt, a XIX.
szzadra tehet. Fajtatiszta tenysztst a XIX. szzad kzepe tjn
I. Lord Tweedmouth kezdte meg Skciban, majd vgl 1913-ban
regisztrlja az angol Kennel Club, mint hivatalos fajtt. Azta tbb
tpusvltozaton ment t, de maradt mindvgig kitn s mnikus
apportroz kutyja a vadsznak, jtkos, de mgis nyugodt trsa
a csaldban a gyerekeknek, idseknek, mozgs-, lts- s lelki
srlteknek egyarnt, s szpsge miatt a killtsok, reklmok s
filmek egyik sztrja; ennek ksznheti a kutys vilgban befutott
pratlan karrierjt.
www.gportal.hu/golden-retriever